OBCHOD_logo_3 zmenšené.jpg

U STOLETÉHO STROMU

FB zm..jpg

O přírodní kosmetice

Pokožka je vstupní bránou do organismu. Syntetické složky obsažené v běžně prodávané kosmetice jsou pro tělo neznámé, a proto není schopno je zpracovat. Tyto látky se přes kůži dostávají do organismu, kde se hromadí v tkáních a po nějaké době mohou způsobit i vážné zdravotní problémy. Z tohoto důvodu je lepší používat přírodní kosmetiku, která je zdraví prospěšná, nezatěžuje organismus a nezpůsobuje vyrážky ani alergické reakce. Přírodní kosmetiku poznáte podle certifikátů.
 
V České republice je nezávislou značkou "biokosmetiky“ logo CPK - Certifikovaná Přírodní Kosmetika. Uděluje ji česká kontrolní a certifikační organizace KEZ o.p.s. podle standardů, které byly vypracovány ve spolupráci s experty z oblasti výroby kosmetických prostředků a odborníky na kosmetickou péči a vycházejí z mezinárodní certifikace francouzské organizace Ecocert. CPK přípravky musí procházet pravidelnou reakreditací jedenkrát ročně.
 
Značka „CPK“  definuje suroviny, které certifikované výrobky smí obsahovat, a vymezuje je pouze na přírodní a z přírody pocházející zdroje. Definuje naopak i suroviny, které jsou zakázány.
CPK_1.JPG
Vyšším stupněm certifikace je pak značka „CPK bio“ pro kosmetické prostředky s obsahem surovin z ekologického zemědělství, které musí splnit nejen podmínky CPK, ale musí obsahovat i bio suroviny v minimálním množství 20 %, jejichž původ je doložen certifikátem organizace provádějící kontrolu ekologického zemědělství.
CPK_BIO_1.JPG
Produkty označené CPK a CPK bio splňují níže uvedená kriteria: 
* Výrobky obsahují nejkvalitnější rostlinné suroviny včetně surovin pocházejících z ekologického zemědělství, případně ze sběru bylin či plodů rostoucích ve volné přírodě. 
*  Výrobky neobsahují parafín, vazelínu, ani jiné další ropné produkty nebo látky na bázi silikonů. 
*  Neobsahují žádné syntetické vonné, konzervační a barvící látky. 
*  Neobsahují geneticky modifikované suroviny. 
*  Výrobky ani výchozí suroviny nejsou testované na zvířatech, je zakázané použití surovin ze zvířat s výjimkou včelího vosku a derivátů lanolinu. 
* Neobsahují chemické UV filtry, elektronové nosiče, ethoxylované suroviny. 
* Sběr rostlin probíhá šetrným způsobem s přihlédnutím k zachování druhové rozmanitosti a stability přírodního stanoviště s důrazem na ochranu životního prostředí. 
* Ekologická likvidace odpadů, ekologická únosnost výroby a obalových materiálů.
V současné době jsou české certifikace jedny z nejpřísnějších na světě.
Menší firmy vyrábějící přírodní kosmetiku si někdy nemohou dovolit své produkty certifikovat, protože se jedná o finančně náročný proces. V tomto případě je možné řídit se přímo složením produktu. K tomu Vám může pomoci tato kniha:
Ve složení se vyhněte těmto složkám:

Ropa a její deriváty (paraffinum liquidum, mineral oil, petrolatum, vazelína atd.)
Levná plnidla krémů lze najít snad ve všech pleťových produktech. Vykazují orgánovou toxicitu, ucpávají póry a tvoří na kůži neprodyšný film, způsobují dehydrataci, záněty a černé tečky, tělo je neumí odbourat.

PEG deriváty (např. PEG-300)
Tyto syntetické emulgátory na sebe váží vodu, a proto jsou nejhojněji užívány v hydratačních produktech. PEGy ale narušují kůži a způsobují, že skrze ni snáze procházejí ostatní (i škodlivé) látky.

SLS (Sodium Laureth Sulfate), SLES (laurylethersulfát sodný)
Syntetické pěnidlo, které narušuje ochranný film pokožky, lze najít ve složení sprchových gelů, v koupelových pěnách i vlasových šamponech. Sulfáty způsobují přesoušení a podráždění pokožky, alergie, ekzémy, tvorbu lupů a snižují obranyschopnost vůči bakteriím i plísním.

Parabeny (vše, co má v základu slovo „paraben“)
Syntetické konzervanty vykazují hormonální aktivitu, způsobují alergické vyrážky a jsou spojovány s karcinogenitou.

Silikony (názvy s koncovkou -cone, -thicone, -thiconol, -siloxane nebo -silane)
Syntetické složky šamponů i krémů, které vytvářejí neprodyšný film, vysušují pokožku a podněcují vznik pupínků či akné, zamezují tvorbě vlastní tukové vrstvy.

Syntetická parfemace (parfum)
Levná náhražka pravých přírodních vůní. Bývá nejčastějším zdrojem alergických reakcí i vytrvalých bolestí hlavy a migrén. Vyvolává a zhoršuje kožní alergie, dýchací obtíže (obzvlášť u astmatiků), je spojována s karcinogenitou.

Těžké kovy (olovo, kadmium, rtuť, arzen, berylium atd.)
Jsou součástí dekorativní kosmetiky. Hromadí se v těle, kde snižují její schopnost regenerace a obranyschopnost, jsou spojovány s karcinogenitou.

Hliník (aluminium)
Tato složka deodorantů a antiperspirantů ucpává potní póry a žlázy, zamezuje odbourávání odpadních látek, způsobuje podráždění citlivé pokožky v podpaží a je spojována s karcinogenitou.

"Zdraví není vším,
ale bez zdraví je všechno ničím."

Arthur Schopenhauer


„Buď zemi andělem,
ona ti bude rájem.“


"Miluj zem. Nezdědils ji po rodičích, ale dlužíš ji svým dětem."
Indiánská moudrost

Zuzana Havlová

IČ: 76345220, DIČ: CZ7758291134

Šafaříkova 370

728 529 356


Name
Email
Comment
Or visit this link or this one